Wykorzystanie kompozytów w nowoczesnych pojazdach samochodowych
Produkcja kompozytów i badania nad tego typu materiałem są kwestią ostatnich kilkudziesięciu lat. Jednakże stosowane one były już znacznie wcześnie. Materiały kompozytowe stosowano na przykład w starożytnym Rzymie, gdzie korzystano już z betony, natomiast na Bliskim Wschodzie już 800 lat p.n.e. cegły wzmacniano słomą, co umożliwiało unikania pęknięć. Współcześnie stosowane materiały są znacznie bardziej złożone i zaawansowane technologicznie, jednak idea jest podobna – połączenie możliwie największej ilości zalet różnych materiałów w jeden. Współczesne kompozyty mają wiele bardzo pozytywnych cech: zmniejszają masę produktu, zwiększają jego sztywność, wytrzymałość oraz uodparniają go na pękanie.
Zbrojenie i osnowa kompozytu
Zbrojenie nazywane również wypełniaczem jest elementem, od którego zależą właściwości całego tworzywa. Zazwyczaj są nim włókna lub cząsteczki. Zbrojenie dobierane jest w zależni os tego jakie cechy chcemy nadać kompozytowi. Jeżeli chcemy stworzyć materiał o dużej wytrzymałości zbrojeniem będą zazwyczaj włókna szklane lub węglowe. Jego właściwości można również poprawić, korzystając z cząstek metalicznych lub ceramicznych. Osnowa kompozytu z kolei ma za zadanie spajać zbrojenie i nadawać elementom pożądany kształt. W tej roli najlepiej sprawdzają się żywice epoksydowe i polimery. Jednakże zdarzają się także materiały o osnowie ceramicznej bądź metalicznej.
Zastosowanie kompozytów w motoryzacji
Kompozyty wykorzystywane są w różnych dziedzinach przemysłu, między innymi w lotnictwie, kosmonautyce, budowie statków, jachtów, łodzi, zbiorników, urządzeń wiatrowych, itd. Pojawiają się one również w motoryzacji. Z roku na rok stosowanie materiałów kompozytowych w tej branży staje się coraz bardziej popularne. Dzięki wykorzystaniu takich materiałów w pojazdach można zmniejszyć ich masę, a co za tym idzie ograniczyć zużycie paliwa oraz poprawić sztywność konstrukcji w stosunku do konstrukcji stalowych. Materiały polimerowe znajdują zastosowanie w ponad 1000 elementów samochodu.